Публикувана на 05.04.2022
Семинарът е първото събитие по проект „Култура и
автентичност чрез съвместни събития в Югоизточна Европа“ (ЕЛАТЕ И ВИЖТЕ)“,
проведено на територията на МИГ - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово.
В събитието участваха партньорите
от България, Румъния и Гърция и представители на местната общност.
В рамките на
три дни участниците се запознаха с методологията "Дизайн мислене"
като възможност за развитие на дестинациите чрез креативен туризъм, ролята на
съвременните дигитални средства за информация и комуникация, възможностите,
които те предоставят за развитие и популяризиране на териториите и автентичните
културни преживявания за туристите. Бяха идентифицирани и анализирани общите
точки на Балканската зона, представени от проектните партньори, по отношение на
местното културно богатство, обособяване на уникални и автентични
характеристики, които могат да се използват за популяризиране на териториите чрез
преживяване и творчески туризъм.
участниците бяха въведени в дизайнерското мислене, дизайна на преживяванията и опознаване на посетителите. Видяха пример как нещо просто като белия боб може да бъде превърнато в запомнящо се родопско преживяване. По време на работата в групи идентифицираха общите и уникални културни ресурси на териториите си, техните силните и слабите страни и необходимите ресурси за преодоляването им.
Гостите се потопиха в креативно туристическо преживяване, по време, на което бяха представени пролетни обичаи и сватбени традиции от село Баничан, община Гоце Делчев. Участниците изработиха мартеници, запознаха се с везаната карта на село Баничан, представяща природното и културно наследство, чрез шевици и характерните за селото символи - петте православни храма, дванадесетте щъркелови гнезда, двата минерални извора, кромид лука и двете реки, и получиха копие от нея.
на семинара участниците работиха в групи, като всяка от тях имаше за цел да подпомогне своите потенциални гости, като създаде карта на техния път, история и дизайн на творческо преживяване. Всеки от екипите създаде идея за туристическо преживяване и създаде прототип на своята идея.
По време на креативно туристическо преживяване в село Брезница, община Гоце Делчев, участниците в семинара се насладиха на автентичен фолклор от с. Брезница и демонстрация на типични местни храни – „макарина“, сладки и солени баници, ястие с булгур, които бяха приготвени пред гостите.
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
Sample Text
от семинара групите споделиха своите истории и представиха създадените от тях по време на втория ден прототипи на преживявания.
Идентифицираните от участниците предложения за творчески туризъм за територията на МИГ - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово, са свързани с:
• Фестивален и творчески туризъм: туризъм, мотивиран от интерес към различни изкуства и предоставящ възможност на посетителите да се включат активно в различни форми на преживяване - музика, танци, занаяти и местни обичаи;
• Кулинарен туризъм: туризъм с цел демонстрация, приготвяне и дегустация на местни ястия и напитки, характерни за дестинацията;
• Винен туризъм: туризъм с цел запознаване с местния тероар, технология на винопроизводство, среща с производители, дегустация на вина и съчетаването им с местни храни;
• Комплексно туристическо преживяване: особено внимание се обърна на възможностите за комбиниране на творческия туризъм с историческите, културни и природни богатства в района чрез добавяне на темата за рекреативния туризъм (минералните води, чистата природа и въздух), както и представяне на възможностите за поклоннически туризъм, благодарение на историческите дадености и запазената мултирелигиозна и мултикултурна среда, паметници и традиции.
Проект „Култура и автентичност чрез съвместни събития в Югоизточна Европа“ (ЕЛАТЕ И ВИЖТЕ)“ се финансира с административен договор № BG06RDNP001-19.355-0004-C01/23.02.2021 г. (РД 50-28/23.02.2021 г.) по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони.