Семинарът е първото събитие по проект „Култура и
автентичност чрез съвместни събития в Югоизточна Европа“ (ЕЛАТЕ И ВИЖТЕ)“,
проведено на територията на МИГ - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово.
В събитието участваха партньорите
от България, Румъния и Гърция и представители на местната общност.
В рамките на
три дни участниците се запознаха с методологията "Дизайн мислене"
като възможност за развитие на дестинациите чрез креативен туризъм, ролята на
съвременните дигитални средства за информация и комуникация, възможностите,
които те предоставят за развитие и популяризиране на териториите и автентичните
културни преживявания за туристите. Бяха идентифицирани и анализирани общите
точки на Балканската зона, представени от проектните партньори, по отношение на
местното културно богатство, обособяване на уникални и автентични
характеристики, които могат да се използват за популяризиране на териториите чрез
преживяване и творчески туризъм.
участниците бяха въведени в дизайнерското мислене, дизайна на преживяванията и опознаване на посетителите. Видяха пример как нещо просто като белия боб може да бъде превърнато в запомнящо се родопско преживяване. По време на работата в групи идентифицираха общите и уникални културни ресурси на териториите си, техните силните и слабите страни и необходимите ресурси за преодоляването им.
Гостите се потопиха в креативно туристическо преживяване, по време, на което бяха представени пролетни обичаи и сватбени традиции от село Баничан, община Гоце Делчев. Участниците изработиха мартеници, запознаха се с везаната карта на село Баничан, представяща природното и културно наследство, чрез шевици и характерните за селото символи - петте православни храма, дванадесетте щъркелови гнезда, двата минерални извора, кромид лука и двете реки, и получиха копие от нея.
на семинара участниците работиха в групи, като всяка от тях имаше за цел да подпомогне своите потенциални гости, като създаде карта на техния път, история и дизайн на творческо преживяване. Всеки от екипите създаде идея за туристическо преживяване и създаде прототип на своята идея.
По време на креативно туристическо преживяване в село Брезница, община Гоце Делчев, участниците в семинара се насладиха на автентичен фолклор от с. Брезница и демонстрация на типични местни храни – „макарина“, сладки и солени баници, ястие с булгур, които бяха приготвени пред гостите.
от семинара групите споделиха своите истории и представиха създадените от тях по време на втория ден прототипи на преживявания.
Идентифицираните от участниците предложения за творчески туризъм за територията на МИГ - Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово, са свързани с:
• Фестивален и творчески туризъм: туризъм, мотивиран от интерес към различни изкуства и предоставящ възможност на посетителите да се включат активно в различни форми на преживяване - музика, танци, занаяти и местни обичаи;
• Кулинарен туризъм: туризъм с цел демонстрация, приготвяне и дегустация на местни ястия и напитки, характерни за дестинацията;
• Винен туризъм: туризъм с цел запознаване с местния тероар, технология на винопроизводство, среща с производители, дегустация на вина и съчетаването им с местни храни;
• Комплексно туристическо преживяване: особено внимание се обърна на възможностите за комбиниране на творческия туризъм с историческите, културни и природни богатства в района чрез добавяне на темата за рекреативния туризъм (минералните води, чистата природа и въздух), както и представяне на възможностите за поклоннически туризъм, благодарение на историческите дадености и запазената мултирелигиозна и мултикултурна среда, паметници и традиции.
Проект „Култура и автентичност чрез съвместни събития в Югоизточна Европа“ (ЕЛАТЕ И ВИЖТЕ)“ се финансира с административен договор № BG06RDNP001-19.355-0004-C01/23.02.2021 г. (РД 50-28/23.02.2021 г.) по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони.